شماره تماس و پشتیبانی تلگرام : 09355597139 ایمیل : websoft3.ir@gmail.com

7 ترفند جالب از وردپرس که احتمالا شما نمیدانید – بخش چهارم

فوت و فن وردپرس ترفند

به بخش چهارم از مجموعه ترفند های وردپرس خوش آمدید، این این مطلب قصد داریم 7 ترفند جالب از وردپرس که توسط فایل functions.php قالب انجام میشود را خدمت شما کاربر محترم وبسافت3 ارائه دهیم امیدوارم لذت ببرید.

 

 

این مطلب را هم بخوانید :
7 ترفند جالب از وردپرس که احتمالا شما نمیدانید – بخش سوم

 

 

تمام قالب های وردپرسی با یک فایل قدرتمند functions.php ارائه می شوند. این فایل در قالب یک افزونه عمل می کند و می تواند قابلیت های جالبی به سایت شما بیافزاید. در این مقاله به شما ترفند های بسیار مفیدی از این فایل را یاد خواهیم داد. پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

 

توجه: قبل از هرگونه تغییر در فایل Functions.php از این فایل پشتیبان تهیه کنید که در صورت بروز خطا بتوانید فایل اصلی را بازگردانی کنید.

 

 

 

فایل توابع در وردپرس چیست ؟

فایل توابع که به صورت رایج Functions.php نامیده میشود. یک فایل مربوط به پوسته می باشد که معمولا همراه انواع پوسته های رایگان و تجاری ارائه می شود.

برنامه نویسان می توانند با استفاده از این فایل به پوسته خود قابلیت ها و ویژگی های مختلفی بدهند. این فایل در وردپرس مانند یک افزونه عمل می کند و قابلیت اضافه کردن کد ها و برنامه ها را به وردپرس ایجاد می کند.

در ادامه با ما همراه باشید تا ترفند های بسیار زیبایی از این فایل را به شما بیاموزیم:
1 – حذف دسته خاص از فید RSS در وردپرس

2 – استفاده از شورتکد ها در ابزارک های متنی وردپرس

3 – افزودن فرمت های قابل آپلود بیشتر به وردپرس

4 – حذف لینک دهی خودکار تصاویر در وردپرس

5 – افزودن اطلاعات نویسنده به مطالب وردپرس

6 – غیرفعال کردن XML-RPC در وردپرس

7 –  لینک کردن خودکار تصاویر شاخص به مطلب در وردپرس

 

 

 

 

 

 

1 – حذف دسته خاص از فید RSS در وردپرس

اگر قصد دارید یک دسته خاص را از فید RSS وبسایت خود حذف کنید کافیست کد های زیر را در فایل توابع وردپرس خود اضافه کنید.

رفتن به بالا ↑

 

 

 

 

2 – استفاده از شورتکد ها در ابزارک های متنی وردپرس:

به صورت پیش فرض اگر شما شورتکدی در داخل ابزارک های متنی وردپرس استفاده کنید عملی انجام نمی شود و خود شورتکد چاپ می شود اما با اضافه کردن کد های زیر به فایل توابع پوسته سایتتان از این پس با استفاده از شورتکد ها در ابزارک ها این شورتکد ها اجرا خواهند شد.

 

رفتن به بالا ↑

 

 

 

3 – افزودن فرمت های قابل آپلود بیشتر به وردپرس:

به صورت پیش فرض وردپرس فقط اجازه آپلود فرمت های بسیار محدودی را به کاربران و حتی ادمین سایت می دهد. اما شما می توانید با استفاده از کد های زیر در فایل توابع پوسته خود هر فرمتی که خواستید را اضافه کنید.

 

 

به عنوان مثال در کد های بالا ما قابلیت افزودن فرمت های svg و psd را به بخش رسانه های وردپرس افزوده ایم. شما می توانید فرمت های بیشتر را با استفاده از پسوند و mime type آنها به همین صورت اضافه کنید.

رفتن به بالا ↑

 

 

 

 

4 – حذف لینک دهی خودکار تصاویر در وردپرس:

به صورت پیش فرض هنگام استفاده از تصاویر در مطالب وردپرس به تصاویر لینکی اضافه می کند که این لینک می تواند آدرس تصویر یا آدرس صفحه ای که وردپرس برای هر تصویر می سازد باشد. که با انجام اینکار وقتی کاربر برروی تصاویر کلیک می کند به صفحه ای دیگر منتقل می شود و از مطلب خارج می شود.

برای برطرف کردن این مورد می توانید کد های زیر را به فایل توابع پوسته وردپرسی خود اضافه کنید.

 

 

از این پس به صورت پیش فرض لینکی به تصاویر اختصاص داده نمیشود. اما شما با این حال می توانید با انتخاب خود تصاویر را به لینکی مرتبط کنید.

 

linkdisabled

رفتن به بالا ↑

 

 

 

5 – افزودن اطلاعات نویسنده به مطالب وردپرس

اگر شما در وبسایتتان چندین نویسنده مختلف دارید و می خواهید نام و توضیحاتی از هر نویسنده در مطالب خود نمایش دهید می توانید از کد های زیر استفاده کنید.

ابتدا کد های زیر را به فایل توابع پوسته خود اضافه کنید.

 

سپس برای زیبا سازی این بخش می بایست تا کد های زیر را در فایل style.css پوسته خود قرار دهید.

 

در انتها نتیجه ای مانند تصویر زیر خواهید داشت:

 

رفتن به بالا ↑

 

 

 

 

6 – غیرفعال کردن XML-RPC در وردپرس

XML-RPC یک متد انتقال اطلاعات به صورت از راه دور بین وردپرس و برنامه های ثالث می باشد که می تواند باعث بروز مشکلات امنیتی و نا امنی در سایت شما شود که تنها با اضافه کردن کد های زیر به فایل توابع وردپرس سایتتان غیرفعال سازی می شود.

رفتن به بالا ↑

 

 

 

7 – لینک کردن خودکار تصاویر شاخص به مطلب در وردپرس:

اگر پوسته شما به صورت خودکار تصاویر شاخص را به آدرس مطلب لینک نمیکند می توانید با افزودن کد های زیر به فایل توابع وردپرس اینکار را به صورت خودکار انجام دهید.

 

رفتن به بالا ↑

 

 

 

امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد ترفند های خوبی در مورد فایل Functions.php یاد بگیرید. اما اینجا پایان ماجرا نیست و قابلیت های این فایل و در کل وردپرس به این کد ها محدود نمیشود و شما با یادگیری زبان های برنامه نویسی مورد نیاز می توانید کار های بسیار بیشتر و خلاقانه تری برای خود انجام دهید.

0
راستی! جای شما در گروه تلگرام پرسش و پاسخ وردپرسی ها خالیست! به جمع ما بپیوندید!.

مطالب زیر را هم بررسی کنید

نظرات کاربران

در مورد این مطلب نظر دهید

دوره های آموزشی

مشاهده همه دوره ها
عضویت در خبرنامه وبسافت3
با عضوت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب و فیلم های آموزشی را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!!