فقط واتساپ ۰۹۱۵۷۲۳۲۳۹۸

سن مناسب برای یادگیری برنامه نویسی | بهترین سن برای ورود به برنامه نویسی

آیا سن یادگیری برنامه نویسی مسئله مهمی است؟ برای کسانی که در سنی مناسب می خواستند زندگی خود را وقف کد نویسی کنند ، چه باید کرد؟ آیا این امکان وجود دارد که فقط افراد گیک (صبح تا شب پای کامپیوترها) در گوگل ، فیس بوک یا آمازون مشغول به کار شوند ؟ کارکنان گوگل و سایر غول های صنعت فناوری اطلاعات ، و همچنین معلمان ، روانشناسان و افراد ناشناس بحث می کنند که آیا برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق کدام سن مناسب برای یادگیری برنامه نویسی است؟

داگلاس رشدکوف ، نظریه پرداز رسانه و فیلسوف مشهور کتابی به نام “برنامه یا برنامه ریزی شو” نوشت که در آن می گوید برنامه نویسی دستور زبان جدیدی است. می توانید برنامه نویسی را به موازات یادگیری الفبا شروع کنید. برای این سنین آموزش برنامه نویسی به طور ساده، با بازی و … جوابگو خواهد بود. صنعت فناوری اطلاعات هر سال در حال جوان شدن است و به نظر می رسد شروع کار در این زمینه پس از 10 سال به نوعی بی معنی است. با این حال ، متخصصان می گویند یادگیری برنامه نویسی در 14 ، 25 یا حتی 40 سالگی دیر نیست.

سن یادگیری برنامه نویسی

 

سن مناسب برای یادگیری برنامه نویسی

برای یادگیری برنامه نویسی ، چه حد بالا یا چه حد پایینی برای تعیین سن مناسب برای یادگیری برنامه نویسی وجود ندارد. این واقعیت که بیشتر والدین امروزه کودکان خود را در مقطع راهنمایی یا حتی ابتدایی به کلاس برنامه نویسی میفرستند، شانس افراد بزرگسال را برای حرفه ای شدن در زمینه برنامه نویسی کاهش نمی دهد. به هر حال ، همه افرادی که نوشتن و خواندن را آموخته اند نویسنده نمی شوند. به طور مشابه ، برنامه نویسی در مدرسه یا دوره های رایج ، نوجوانان را نابغه کامپیوتر نمی کند: آنها ایده های اساسی را ارائه می دهند که به شما امکان می دهد در دنیای فناوری بهتر حرکت کرده و حداقل نحوه عملکرد ابزارها را درک کنید.

توانایی برنامه نویسی ربطی به سن ندارد. تنها نکته مهم در هنگام یادگیری برنامه نویسی این است که مشتاقانه به آن علاقه مند باشید. چون برنامه نویسی مقوله ای است که علاوه بر جذابیت بالا، گاها خسته کننده است و نیاز به صبوری بالایی دارد. پس اگر به آن علاقه دارید می توانید خستگی های آن را نیز به جا بخرید و ادامه دهد. بسیاری یادگیری برنامه نویسی را در سن 35-40 سالگی شروع می کنند و جالب این که در این زمینه موفق نیز می شوند و به عنوان مبتدی در سن 40 سالگی وارد بازار کار نیز می شوند. اگر به خاطر سنتان بهانه تراشی می کنید که برایتان دیر شده است و بهترین سن برای یادگیری برنامه نویسی را از دست داده اید، پس میدان را به نفع رقبای خود خالی می کنید! چرا که تولستوی دوچرخه سواری را در 67 سالگی آموخت ، برنارد شاو در 75 سالگی موج سواری را شروع کرد و چه داستان های استارتاپی که افراد بالای 60 سال آن ها را رقم زده اند.

 

یادگیری برنامه نویسی چقدر طول می کشد ؟

پاسخ به این که یادگیری برنامه نویسی چقدر طول می کشد ، بستگی به زبان برنامه نویسی و سابقه شخص یادگیرنده دارد. برخی خیلی سریع یاد می گیرند و برخی دیگر سخت تر. به عنوان مثال تجربه نشان داده است که علاقه مندان به فناوری اطلاعات و تکنولوژی و افراد دارای تفکر منطقی توسعه یافته آسان تر یاد می گیرند. همچنین این موضوع بستگی به ویژگی های شخصیتی شما و نحوه درک اطلاعات شما دارد. هیچ پاسخ ساده ای برای مدت زمان یادگیری برنامه نویسی وجود ندارد. با توجه به میزان پیشرفت تان در زبان برنامه نویسی مدنظر، می توانید از مربی تان بخواهید که استعداد یادگیری شما را در برنامه نویسی بسنجد.

 

بهترین سن برای یادگیری برنامه نویسی

برای بررسی بهترین سن برای یادگیری برنامه نویسی باید بگوییم که این موضوع در بین مردم وجود دارد که با افزایش سن، حوصله مطالعه و میزان یادگیری کاهش می یابد. بیایید این افسانه را فاش کنیم که دانشمندان دریافته اند که شما با افزایش سن، سرعت یادگیری را از دست می دهید نه توان یادگیری را. علاوه بر این ، اگر حافظه خود را آموزش دهید و تقویت کنید، حتی سرعت یادگیری نیز کاهش نمی یابد. علاوه بر این ، دکتر شیا مطالعات قابل توجهی (طی چند دهه) انجام داد که دریافتند اوج توانایی های ذهنی در 40-60 سال است. و اگر سرعت حفظ حتی کاهش یابد ، منطق بهتر کار می کند و تصمیمات اشتباه کمتر اتفاق می افتد.

 

برنامه نویسی موفق در سنین بالا

 

پس این تحقیقات برای ما شفاف سازی می کند که میزان جذب در فرایند یادگیری تغییر می کند و این شاخص، برای هر فردی متفاوت است و بستگی به ویژگی های فردی دارد. برخی از کارکنان گوگل که اکنون دارای موقعیت های بالایی در این شرکت هستند ، اولین بار کدنویسی را در 19 – 25 سالگی شروع کرده اند. اگر در این سن قرار دارید، این مسئله را به فاک نیک گرفته و بهترین سن برای یادگیری برنامه نویسی در نظر گرفته و کار خود را شروع کنید. اگر واقعاً علاقه مند به انجام این کار هستید ، می توانید در مدت زمان نسبتاً کوتاهی به آن دست یابید. علاوه بر این ، بسیاری از برنامه نویس های شرکت های بزرگ به این مسئله واقف هستند که به همه زبان های برنامه نویسی مسلط نیستند. ادگار دوانز یکی از توسعه دهندگان مشغول در گوگل می گوید: “به طور جدی ، من استفاده از جاوا را در 18 سالگی آموختم ، زبان C را در 20 سالگی شروع کردم و اکنون در حال یادگیری C ++ هستم. من از 32 سالگی در Google شروع به کار کردم. به هر حال ، از سن یادگیری برنامه نویسی خود راضی هستم و در سن عالی به اهدافم رسیدم.

همچنین شما می توانید در سن 12-13 سالگی برنامه نویس شوید. حتی یک فرد 10 ساله نیز می تواند به خوبی کدنویسی کند. چرا که هنوز در اطلاعات فراوان غرق نشده و ذهن پذیرایی برای یادگیری سریع برنامه نویسی دارد. در کل شاید بتوان گفت که سن مناسب برای یادگیری برنامه نویسی این سنین هست. چرا که یادگیری سریعتر اتفاق می افتد و اگر علاقه و استعداد بالایی داشته باشید زودتر به هدف خود می رسید اما مشکلات مربوط سن استخدام برنامه نویس نیز برای این سنین مطرح است. فشاری هم از طرف خانواده و هم جامعه، برای تمام کردن مدرسه با نمرات خوب وجود دارد اما به طور طبیعی ، یک نوجوان در سن 12-15 سالگی می تواند برای خود کار کند یا به صورت فریلنسر یا آزاد برای خود کار پیدا کند.

سن استخدام برنامه نویس

مسئله دیگری که در مورد سن در یادگیری برنامه نویسی اهمیت می یابد، مسئله سن استخدام برنامه نویس است. مثلا شرکت های دولتی یا خصوصی به سختی فردی بالای 35 سال را که سابقه کار ندارد یا رزومه بسیار قوی ندارد را استخدام می کند. بنابراین خیلی از افراد در این سن انگیزه یادگیری برنامه نویسی را از دست می دهند. اما در برنامه نویسی همیشه هم نیاز به استخدام در شرکت دولتی ندارید. می توانید کار خود را آغاز کنید و این یکی از مزایای برنامه نویس بودن است. بدون هیچ هزینه ای برنامه خود را بسازید و به فروش بگذارید یا تیم خود را به همراه هم سن های خود راه اندازی کنید و به سمت اهداف خود حرکت کنید. اگر تفاوت سنی زیادی در تیم وجود داشته باشد ، نه شما و نه افراد چنین تیمی راحت نخواهید بود. در حال حاضر میانگین سن استخدام برنامه نویس های حرفه ای 30-35 سال است. بنابراین افراد با اختلاف سنی زیاد از این میانگین استثنا خواهند بود و باید تیم خود را تشکیل دهند.

علاوه بر این ، بر اساس تحقیقات علمی غلظت میلین ، که مسئول سرعت انتقال تکانه ها در مغز است، افزایش می یابد. بنابراین ، با افزایش سن ، مشکلات را بهتر حل می کنیم ، اشتباهات کمتری مرتکب می شویم و به طور کلی بهتر فکر می کنیم. حداکثر عملکرد مغز از 50-60 سالگی شروع به کم شدن می کند.

در عمل ، این بدان معناست که برنامه نویس 50 سال به بالا موثرتر است. ممکن است او همه کارها را کمی کندتر انجام دهد (زیرا دوپامین کمتری ترشح می شود که منجر به اقدامات تکانشی می شود) ، اما تصمیمات گرفته شده وی در طی تفکرات با اشتباه کمتر است.

 

مزایای برنامه نویس بودن

یکی از مزایای برنامه نویس بودن ، این است که هیچ جریمه یا تنبیهی برای دیرکردن وجود ندارد. مهمترین مسئله این است که شما فقط کار خود را انجام دهید. آیا می خواهید ناهار سر کار بیایید و دیرتر آنجا را ترک کنید یا در خانه کار کنید؟ در مشاغل دیگر معمولا چنین حق انتخابی ندارید و این امر به سادگی امکان پذیر نیست. برعکس ، مدیران قوانین دقیق تری وضع می کنند ، همه چیز را تنظیم می کنند و برای هر حرکت اشتباه جریمه می نویسند. از این نظر برنامه نویسی مثل بهشت مشاغل است. البته تیم ها و شرکت های مختلفی وجود دارد اما در کل به همین منوال است.

شما فقط باید سخت به جستجوی اولین تجربه کاری خود باشید و به بهترین نحو آن را انجام دهید. به محض ایجاد هرگونه تجربه عملی ، شما مورد توجه شرکت ها خواهید بود.

یکی دیگر از مزایای برنامه نویس بودن ، کار کردن از راه دور است. رویای میلیون ها نفر این است که زیر درخت نخل، در ساحل کار کنند. بنابراین، برنامه نویسی جزو معدود مشاغلی هست که می توانید از هر جای دنیا، برای هر نقطه دیگری از دنیا کار کنید. نکته اصلی این است که اینترنت شما روشن است و کامپیوتر از گرما ذوب نمی شود.

 

نظرات برنامه نویسان در مورد سن مناسب برای یادگیری برنامه نویسی

لارنس کینی: من 80 سال سن دارم و در حال حاضر مشغول طراحی سه وب سایت ریسپانسیو و واکنش گرا هستم که برای نقره فروشی ، خدمات حسابداری و کافی شاپ است. من هر روز تکنیک های جدید برنامه نویسی را یاد می گیرم.

سادات کنت مک آرتور: من در 44 سالگی در رشته علوم کامپیوتر فارغ التحصیل شدم و اکنون یک مهندس نرم افزار حرفه ای در یک شرکت بزرگ خرده فروشی هستم.

تری لایل: من 64 ساله هستم و سن بازنشستگی من یعنی 63 سالگی سن یادگیری برنامه نویسی من است. من همیشه از یادگیری برنامه نویسی واهمه داشته ام. زیرا من یک مرد راست مغز هستم که زندگی خود را در طراحی و تصویرپردازی گذرانده ام. با وجودی که مدیر هنری بودم ، اما با احساس و غریزه فکر می کردم. میدانید قضیه چیست؟ برنامه نویسی همانند ایجاد هر کار هنری دیگری است. شما فقط از رسانه های مختلف برای قرار دادن آن تصویر روی بوم استفاده می کنید. هنگامی که شروع به بررسی نحوه کار کدها کردم ، تفاوت چندانی با یادگیری دیگر مهارت ها ندارد. من نمی توانم به شما بگویم چقدر هیجان انگیز است که بتوانید به برخی از کد ها نگاه کنید (در مورد من html و css ) و آن را درک کنید. و ببینید چگونه می توانید با تغییر کد ، “نقاشی” را تغییر دهید. من خود را یک تازه کار می دانم و برای یک متخصص شدن راه زیادی در پیش دارم. یادگیری چیزهای جدید ، به ویژه چیزهایی که زمانی فکر می کردید هرگز یاد نگرفته اید، سفری است که ارزش گذراندن آن را دارد.

 

به طور کلی ، ما یک زندگی داریم و اگر می خواهید حرفه خود را تغییر دهید ، آن را تغییر دهید. می خواهید خودتان را در چیز جدیدی امتحان کنید – آن را امتحان کنید. در غیر این صورت ، شما رنج خواهید برد ، بعداً از اینکه تلاش نکرده اید پشیمان شوید.

در واقع سن یادگیری برنامه نویسی مهم نیست. فقط تمایل شما برای شروع از اول مهم است. هر کسی و در هر سنی می تواند برنامه نویسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد