فقط واتساپ ۰۹۱۵۷۲۳۲۳۹۸

آینده زبان برنامه نویسی php

آینده زبان php چگونه خواهد بود؟ همچنین کسانی که تمایل به یادگیری این زبان دارند معمولا به این مسئله فکر می کنند که این زبان در آینده چه جایگاهی بدست می آورد. در این پست قصد داریم درباره آینده زبان php صحبت کنیم.

 

آینده زبان php

آینده زبان php تا حدودی مشخص است زیرا با تغییرات و بروزرسانی هایی که در نسخه 7 بوجود آمده ، عملکرد این زبان بسیار بهبود یافته و کاربردهای بیشتری پیدا کرده است. کاهش 50درصدی مصرف حافظه و افزایش سرعت اجرای برنامه تا حدود دوبرابر، از جمله بهبودهایی است که در نسخه تغییریافته این زبان برنامه نویسی شاهد آن هستیم. آنچه مسلم است این است که توسعه دهندگان زبان php تمرکز خود را روی عملکرد این زبان گذاشته اند و در جهت کاربردی تر شدن زبان php تلاش می کنند. با این اوصاف پیش بینی می شود که در آینده زبان php شاهد رشد و پیشرفت چشمگیری باشیم.

php8

 

افزودن کامپایلر JIT در نسخه بعدی

از مواردی که پیش بینی می شود در نسخه هشت این زبان برنامه نویسی ارائه شود، کامپایلر JIT است. کامپایلر JIT، هم کامپایلر است و هم مفسر. به این معنا که هم کار ترجمه و هم تفسیر و اجرای خط به خط کدها را انجام می دهد. این کامپایلر، کدها به زبان PHP را به زبان C که یک زبان سطح پایین است ترجمه می کند. استوگوف در سال 2016 خبر از ساخت یک کامپایلر JIT برای نسخه هشتم PHP داد. این کامپایلر می تواند سرعت و عملکرد زبان PHP را تا حد زیادی بهبود دهد.

 

استفاده از افزونه FFI

این افزونه به شما این امکان را می دهد که کدهای نوشته شده در زبان C را بطور مستقیم در داخل کدهای زبان PHP استفاده کنید. همانطور که میدانید زبانهای سطح پایین مانند C اجرای سریعتری دارند و همچنین در مقایسه با زبان های سطح بالا در مدیریت منابع بهتر عمل می کنند. استفاده از این افزونه در PHP باعث می شود که سرعت و عملکرد برنامه های PHP افزایش یابد.

ویژگی های php

 

پشتیبانی توسعه دهندگان PHP

آینده PHP وابسته به فعالیت امروز توسعه دهندگان این زبان است. در صورتی که توسعه دهندگان این زبان به فکر بروزرسانی و افزودن قابلیت های جدید برای این زبان نباشند، PHP نیز مانند بسیاری از زبانهای برنامه نویسی دیگر، جایگاه فعلی خود را از دست خواهد داد. اما خوشبختانه چنین مسئله ای تاکنون برای این زبان اتفاق نیفتاده است. توسعه دهندگان زبان PHP، بصورت مستمر در حال ارتقا و بهینه سازی این زبان هستند و هر نسخه نسبت به نسخه قبلی پیشرفت های چشمگیری داشته است.

به عنوان مثال در نسخه 5 سطح نارضایتی کاربران از این زبان بالا بود و انتقادات زیادی به آن می شد اما در نسخه 7 این زبان تغییرات بسیاری ایجاد شد و کاربران این زبان را حیرت زده کرد. ویژگی های متمایز زیادی در این نسخه اضافه شدند از جمله سرعت سه برابری آن نسبت به نسخه 5 این زبان! همچنین طی ماه ها یکسری نسخه های میکرو از PHP7 نیز به بازار عرضه شد که ایرادات و ضعف های جزیی را برطرف کرد. این کار به تکامل بیشتر این زبان کمک شایانی کرد. در نهایت می توان گفت که تیم توسعه و پشتیبانی زبان PHP با قدرت بر رشد و بهبود این زبان تمرکز کرده اند و برای پیشرفت آن در آینده تلاش می کنند.

 

بازار کار برنامه نویسی وب

بازار کار برنامه نویسی وب رور به روز در حال گسترش بیشتری است. مجازی شدن فعالیت ها و کسب و کارها به رشد برنامه نویسی وب کمک زیادی کرده و شاهد گسترش روزافزون بازار کار برنامه نویسی وب هستیم. اما در میان زبان های برنامه نویسی وب شاید بیش از همه زبان PHP برای طراحی سمت سرور کاربرد دارد. آمار ارائه شده توسط سایت داروین نشان می دهد که در طی چند سال اخیر، میزان تقاضا برای برنامه نویسان PHP بصورت مستمر در حال گسترش است. بنابراین می توان پیس بینی کرد در آینده PHP یک زبان پرتقاضا خواهد بود.

 

محبوبیت زبان PHP

محبوبیت زبان PHP یک عامل دیگر در رشد و گسترش روزافزون این زبان محسوب می شود. در یک بررسی انجام شده توسط سایت W3Techs مشخص شده که در حدود 83 درصد از وب سایت های فعال دنیا، با کمک زبان PHP ساخته شده اند. بنابراین می توان گفت میزان زیادی از زیرساختهای وب با زبان PHP است و حتی اگر کاربرد این زبان نیز کاهش یابد، کماکان استفاده از این زبان تا مدت جایگزین شدن کامل یک زبان دیگر، سرحای خود باقی خواهد ماند.

وردپرس که یک سیستم مدیریت محتوای پرکاربرد در جهان محسوب می شود نیز بر پایه زبان PHP است.  وردپرس بخاطر سهولت یادگیری و استفاده آسان، یک CMS محبوب در جهان است. این مسئله نیز باعث معروف تر شدن زبان PHP شده است.

 

انعطاف پذیری زبان PHP

یکی دیگر از عوامل موثر در آینده php انعطاف پذیری آن است. این ویزگی باعث شده که افراد مبتدی نیز بتوانند به حتی به شیوه های ناشیانه در این زبان برنامه نویسی کنند و حتی کدهای به اصطلاح کثیف خود را اجرا نمایند. شاید یکی از دلایل آن این است که این زبان داخل html نیز نوشته می شود و هر تغییری را براحتی می توان اعمال کرد. در سایر زبانها ما کمتر شاهد چنین انعطافی هستیم. به عنوان مثال در جاوا برنامه کاربر حتما باید طبق قواعد و اصول ساختاری این زبان نوشته شود و کار با آن برای افراد مبتدی چندان ساده نیست.

 

قابلیت های زبان php

امکانات php

زبان برنامه نویسی php ، قابلیت ها و امکانات زیادی دارد. این زبان برنامه نویسی اگرچه در حوزه طراحی برنامه های دسکتاپ توفیق چندانی نداشته اما در زمینه طراحی وب بسیار قدرتمند عمل کرده و جزو زبان های پیشتاز محسوب می شود. از جمله قابلیت های این زبان که آن را از سایر زبان ها متمایز می کند می توان به این موارد اشاره کرد:

  • سرعت و امنیت بالا
  • متن باز بودن این زبان
  • یادگیری سریع و کم هزینه
  • راه اندازی و توسعه کم هزینه
  • انعطاف پذیری

سایر زبان ها همچون پایتون، جاوا و روبی در زمینه طراحی وب جزو رقبای php محسوب می شوند اما هیچ یک هنوز نتوانسته به اندازه php محبوبیت بدست آورد. با توجه به این امتیازات php، در آینده php  نیز زبان پیشتاز خواهد بود.

 

پروژه های ساخته شده با php

زمانی که یک زبان برنامه نویسی رو به افول و مرگ می رود. از تمامی پروژه هایی که در آن ها استفاده شده نیز، به مرور حذف می شود. همانطور که گفتیم از زبان php در پروژه هایی همچون یاهو، ویگی پدیا، فیسبوک، وردپرس و غیره استفاده شده است و هیچ یک از این شرکتها اقدامی برای جایگزینی این زبان تاکنون انجام نداده اند که این یک نشانه خوب از چشم انداز آینده php است. یکی از مسائلی که در زبان php وجود دارد مقیاس پذیر بودن آن است. اگرچه php یک زبان کند به حساب می آید، اما ابزارهای دواپس (DevOps) و افزایش مقیاس پذیری، وجود دارند که می توان به کمک آنها چنین زبانهایی را مقیاس پذیر کرده و در پروژه های بزرگ استفاده کرد. از جمله این ابزارها می توان داکر (Docker) و کوبرنتیز (Kubernetes) اشاره کرد.

علاوه بر این خود زبان php نیز در حال رشد و توسعه است و بصورت مستمر بروزرسانی می شود. این مقیاس پذیری به مرور در حال افزایش است بعنوان مثال در فریمورک لاراول امکان ساخت نرم افزارهای مقیاس پذیر بیشتر شده است و می تواند یک فریمورک مناسب برای توسعه سمت سرور باشد.

 

پایان کار زبان برنامه نویسی php

the-future-php

شاید از خود بپرسید اگر زبان php روزی صحنه رقابت را ترک کند چه اتفاقی خواهد افتاد. باید بگوییم دنیای فناوری طی این سالها شاهد ظهور و افول زبانها و برنامه های مختلفی بوده است. اما باید به این فکر باشید که با یادگیری این زبان چه چیزی بدست می آورید. چنایچه حتی آینده  php مشخص نباشد و شما روزی مجبور شوید که به یک زبان دیگر مهاجرت کنید به خاطر آشنایی و مهارتی که در طراحی ساختار کدها و سینتکس زبان بدست آورده اید، یک برگ برنده خواهید داشت. بنابراین نباید بواسطه آینده نامشخص یک زبان برنامه نویسی از یادگیری آن صرفنظر نمایید. اگرچه در قسمت های قبلی نیز گفتیم که زبان php بخاطر داشتن یک تیم توسعه دهنده قدرتمند، در حال حاضر به هیچ عنوان تمایلی به عقب نشینی ندارد .  چندان دور از ذهن نیست که آینده  php از آنچه که امروز شاهد هستیم نیز درخشان تر باشد.

 

php یا پایتون

زبان پایتون به عنوان رقیب اصلی زبان php دغدغه هایی را در مورد آینده php به وجود آورده است. برخی معتقدند که زبان پایتون طی چندسال آینده جایگزین این زبان خواهد شد اما برخی دیگر برعکس این نظریه را مطرح کرده اند. اما باید بدانید زبان php یک زبان قدیمی است که به خوبی در میان برنامه نویسان جا افتاده و در بسیاری از پروژه های بزرگ به کار گرفته شده است. همچنین زبان php طول عمر بیشتری دارد و متخصصان این زبان اکنون یک جامعه بزرگ برای پشتیبانی آن تشکیل داده اند که به خوبی می توانید روی کمک شان حساب باز کنید. این که cms هایی نظیر وردپرس از زبان php استفاده می کنند، یک برگ برنده برای این زبان برنامه نویسی محسوب می شود؛ یعنی قرار نیست که این زبان به این زودی از میان ما برود.

نسخه 5 زبان php سرعت کمی داشت و به همین خاطر طرفدارانش را کم کم دلسرد کرده بود؛ اما در نسخه 7 این زبان کاملا ورق برگشت و سرعت اجرای برنامه به طور قابل توجهی بهبود پیدا کرد. در این نسخه سرعت اجرای یک برنامه تقریبا سه برابر یک برنامه عادی در پایتون است. البته تفاوتی که ما از آن صحبت می کنیم در یک برنامه کوتاه در حد چند میلی ثانیه است ولی در برنامه های بزرگتر این تفاوت حتی ممکن است تاثیر نامطلوبی روی عملکرد سیستم داشته باشد. این دو زبان به لحاظ فریمورک های مورداستفاده برای وب عملکردی مشابه دارند و نمی توان یکی را بر دیگری برتری داد. از طرف دیگر مدیریت خطا و دیباگینگ بعنوان عضو جدانشدنی یک زبان برنامه نویسی، در هر دو زبان پایتون و php تقریبا مشابه هم عمل می کند و نمی توان امتیاز بیشتری به هیچ یک بدهیم؛ اما، به لحاظ فرصت های شغلی باید بگوییم پایتون هنوز نتوانسته جایگاه php را در بازار کار بدست آورد و برای رسیدن به php راه درازی در پیش دارد.

 

 

بازار کار php در آینده

بازار کار php در آینده رشد بیشتری خواهد داشت. زبان php بواسطه سرعت بالا، ایمنی، رایگان بودن، قابلیتهای مقیاس پذیری و انعطاف به یک زبان پرمخاطب و محبوب تبدیل شده است و روز به روز بر کاربرد این نرم افزار افزوده می شود. در حال حاضر این زبان پایه بسیاری از وب سایت های و اپلیکشن های مهم در سراسر دنیاست و قدرت زیادی دارد. تاکنون نیز هیچ علامتی از این که نشان دهد این برنامه رو به افول رفته در هیچ پلتفرمی دیده نشده بلکه برعکس شاهد رشد روزافزون استفاده از این زبان برنامه نویسی هستیم. اگر شما نیز علاقمند به یادگیری این زبان برنامه نویسی هستید نباید در مورد بازار کار php در آینده و یا آینده php تردید داشته باشید زیرا در حال حاضر پتانسیل های زیادی برای آینده در این زبان به چشم می خورد و بر تعداد کاربران و برنامه های آن هر روز افزوده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد