فقط واتساپ ۰۹۱۵۷۲۳۲۳۹۸

آموزش کامل انواع آرایه ها در php

آموزش کار با آرایه ها در php

 

آموزش آرایه ها در php از جمله مباحث مهم در یادگیری زبان php است که یادگیری آن برای هر برنامه نویس php ضروری است. آرایه ها ساختمانی از داده ها هستند که امکان ذخیره بیش از یک مقدار را در یک متغیر فراهم می کنند. در زبان برنامه نویسی php، انواع آرایه ها را می توانید استفاده کنید از جمله: رشته ها، اعداد، اشیا، تابع و حتی خود آرایه ها. علت استفاده از آرایه در php کم کردن سطح پیچیدگی کدهاست. زیرا آرایه باعث کاهش تعداد متغیرها در یک کد می شود. در ادامه قصد داریم تا به آموزش آرایه ها در php بپردازیم.

 

 

انواع آرایه در php

انواع آرایه در php را می توان در گروه های زیر دسته بندی کرد.

  • آرایه های ایندکس گذاری شده (indexed) : در این نوع آرایه هر خانه، یک کلید عددی یا همان ایندکس دارد .
  • آرایه های مشارکتی (Associative) : نوعی از آرایه ها که در آن هر کلید، یک مقدار مجزا برای خود دارد.
  • آرایه های چندبعدی(Multidimensional) – آرایه هایی که در آنها آرایه های دیگری بصورت تو در تو قرار دارد.

 

آرایه های ایندکس گذاری شده (indexed)

این نوع آرایه، از یک کلید عددی برای هر متغیر استفاده می شود. به عناصر به ترتیب جای گیری در آرایه یک عدد اختصاص می یابد. بطور کلی هر آرایه شامل یک نام است و هر عنصر آرایه شامل یک ایندکس عددی. روند ایندکس گذاری خانه ها با شروع از عدد صفر آغاز می شود و بصورت خودکار برای عناصر بعدی افزایش می یابد. به دو صورت می توان این آرایه ها را تعریف کرد:

روش اول :

روش دوم :

 

 

آرایه های مشارکتی (Associative)

این نوع آرایه نیز روال کار آرایه های اندیس گذاری شده را دارد با این تفاوت که به جای استفاده از اندیس های آرایه از مقادیر رشته ای و نام ها برای آن استفاده می کنیم. مثال زیر طریقه نوشتن این نوع آرایه را نشان می دهد.

 

 

آرایه های چندبعدی(Multidimensional)

یکی از مهمترین ساختارهایی که در آموزش آرایه ها در php باید یا بگیرید بحث آرایه های چندبعدی است. این نوع آرایه از یک یا چند آرایه ای که در یک آرایه قرار دارند، تشکیل شده است. روند کار به این صورت است که در هر عنصر از آرایه اصلی یک آرایه قرار می گیرد و ساختاری دو یا چندبعدی دارد. در زیر یک نمونه از آرایه های چندبعدی نشان داده شده است.

 

 

کار با آرایه ها در php

کار با آرایه ها در php برای راحت تر شدن روند کدنویسی انجام می شود. دستورات var_dump() و print_r() برای نمایش و چاپ آرایه ها استفاده می شود. با کمک این دستورات می توانید ساختار یک آرایه و همچنین مقادیر داخل خانه های آرایه را مشاهده کنید. بعنوان مثال در کد زیر:

خروجی دستور پرینت print_r() است که بصورت زیر نمایش داده می شود.

Array ( [0] => London [1] => Paris [2] => New York )

همانطور که مشاهده می کنید در خروجی این دستور ایندکس های هر خانه از آرایه به همراه مقادیر داخل آن نمایش داده می شود. بطور مشابه خروجی دستور var_dump() نیز در کد زیر:

به این صورت می باشد:
Array ( [0] => London [1] => Paris [2] => New York )
از دیگر دستورات پر کاربرد در کار با آرایه ها در php ، تابع is_array است که یکی از پرکاربردترین توابع آرایه ها محسوب می شود. این تابع بررسی می کند که ساختار داده آرایه است یا خیر. بعنوان مثال در کد زیر ، آرایه بودن array بررسی می شود.

یک تابع پرکاربرد دیگر دستور in_array است که وجود یک عنصر در آرایه را بررسی می کند.

تابع دیگری که برای کار با آرایه ها در php بسیار پرکاربرد است دستور array_push است که یک عنصر جدید را به انتهای آرایه اضافه می کند.

بطور مشابه تابع برای حذف عناصر، دستور array_pop است که یک عنصر را از انتهای آرایه حذف می کند.

 

 

جمع دو آرایه در php

جمع دو آرایه در php با استفاده از توابع جمع نظیر ()array_sum انجام می شود. مبحث جمع آرایه ها نیز جزو مهمترین مباحث آموزشی در مقوله آموزش آرایه ها در php می باشد. این تابع مقادیر عناصر آرایه را با یکدیگر جمع کرده و بصورت یک آرایه جدید در قالب یک عدد صحیح یا اعشار به خروجی بر میگرداند.

خروجی حاصل از این تابع بصورت زیر است:
sum(ba) = 20
sum(ab) = 6.9

نکته ای که باید در جمع دو آرایه در php در نظر داشته باشید این است که در صورت وجود رشته و عدد در یک آرایه، در صورتی که عدد در ابتدا قرار گرفته باشد، آن عنصر را یک عدد شناسایی کرده و با مابقی اعداد جمع می کند. اما در صورتی که حرف در ابتدا قرار داشته باشد، عدد موجود در آن رشته را در نظر نمی گیرد. برای فهم بهتر این مطلب به مثال زیر توجه کنید:

خروجی این دستور عدد “17” است. همانطور که گفته شد، عدد 7 در ابتدای عنصر 7y یک عدد در نظر گرفته می شود و در حاصل جمع قرار می گیرد اما عدد 4 در عنصر d4 بخاطر قرار گرفتن پس از یک رشته، به عنوان عدد شناخته نمی شود.

 

 

مرتب سازی آرایه ها در php

یکی از مهم ترین مباحث مربوط به آموزش آرایه ها در php ، مبحث مرتب سازی است. به کمک توابع مرتب سازی می توانیم آرایه ها را به صورت صعودی یا نزولی مرتب کنیم. در زبان برنامه نویسی php شش تابع زیر برای مرتب سازی وجود دارد:

()sort : مرتب سازی صعودی مقادیر داخل آرایه
()rsort – مرتب سازی نزولی مقادیر داخل آرایه
()asort – مرتب سازی صعودی آرایه های مشارکتی براساس مقدار
()ksort – مرتب سازی صعودی آرایه های مشارکتی براساس کلید
()arsort – مرتب سازی نزولی آرایه های مشارکتی براساس مقدار
()krsort – مرتب سازی نزولی آرایه های مشارکتی براساس کلید

در مثال زیر آرایه را بصورت صعودی با کمک تابع sort مرتب می کنیم.

در این مثال عناصر آرایه ابتدا بصورت صعودی براساس مقادیر داخل آن مرتب شده و سپس با کمک حلقه foreach یکی یکی چاپ می شود. برای مشاهده آموزش های مربوط به حلقه foreach را می توانید به این صفحه مراجعه کنید.خروجی مثال بالا به صورت زیر است:

one

three

two

همین روش را می توانیم برای داده های عددی نیز به کار ببریم و بجای رشته در آرایه، مقادیر عددی را قرار دهیم. همچنین برای مرتب سازی نزولی نیز به همین روال عمل می کنیم و فقط به جای تابع sort از تابع rsort استفاده می کنیم.

چنانچه بخواهیم آرایه های مشارکتی را به صورت صعودی مرتب سازی کنیم تابع asort را به کار می بریم. به عنوان مثال:

در این مثال آرایه مشارکتی براساس مقادیر داخل عناصر آرایه بصورت صعودی مرتب می شود. خروجی تابع به صورت زیر است:

“Resources” => 1,
“Management” => 3,
“Financial” => 4,
“Programming” => 6

توابع ksort، arsort و krsort نیز به همین شیوه نوشته می شوند و آرایه ها را به نحوی که گفته شد مرتب می کنند.

 

 

آرایه دو بعدی در php

آرایه دو بعدی در php نوعی آرایه است که ساختاری تودرتو دارد. برای دسترسی به این نوع آرایه نیاز به دو اندیس داریم. یک اندیس برای دسترسی به یک آرایه از آرایه های داخلی است و اندیس دیگر شماره عنصر موردنظر در آن آرایه داخلی را نشان می دهد. به همین خاطر هر خانه در این آرایه دو بعدی از دو مولفه به عنوان اندیس استفاده می کند که بترتیب شماره سطر مربوط به آن آرایه و شماره ستون مربوط به آن عنصر در آرایه را مشخص می کند. برای درک بهتر این موضوع در زیر یک آرایه دوبعدی نشان داده شده است:

می توان برای راحتی ساخت یک آرایه دو بعدی در php، از حلقه های for تو در تو استفاده کرد. در این روش باید این نکته را در نظر داشته باشیم که هر حلقه مربوط به یکی از اندیس های این آرایه می باشد. در دستور زیر این نوع آرایه نشان داده شده است.

 

آموزش کار با آرایه ها در php هم به پایان رسید برای درک بهتر موضوع پیشنهاد میکنم حتما ویدیوی ابتدای صفحه را ببینید تا علاوه بر آموزش کامل آرایه ها در php ، آموزش کار با آرایه و انواع آرایه ها را بصورت عملی یادبگیرید. ممنون که تا پایان با ما همراه بودید هر سوال یا ابهامی هم در زمینه کار با آرایه ها داشتید حتما در بخش کامنت ها بپرسید

4 دیدگاه دربارهٔ «آموزش کامل انواع آرایه ها در php»

yesterday گفت:

خرید بسته باید اختیاری باشد نه اجباری غیر مستقیم، ویدیوی اخیر شما غیرقابل دانلود است؟!
ترجیح می دهم از تعقیب آموزش شما انصراف داده و آموزش های مدرس دیگری را پیگیری کنم.
موفق باشید.

رضا حیدری گفت:

خرید اجباری؟ ویدیوی غیرقابل دانلود؟
نمیدونم در مورد چی صحبت میکنید!
اما در هر صورت ما کاربرانمون رو دوست داریم و بخاطرشون آموزش های رایگان تولید میکنیم. برای شما هم آرزوی موفقیت دارم و پیشنهاد میکنم ویدیوی نقشه راه برنامه نویسی حتما ببینید تا مسیر و نقشه راه رو داشته باشید و با مدرس دیگری ادامه بدید
یا علی

yesterday گفت:

با درود فراوان
از آموزش های ساده و روان شما بسیار سپاسگزارم.
دارم به صورت مرتب همه را تعقیب می کنم.
انشاء که به کمک شما به این زبان مسلط شوم.

رضا حیدری گفت:

درود بر شما – از دوره جامع php قافل نشید این آموزش ها تکه هایی پراکنده از دوره جامع هستند اگه میخواید همه مباحث رو بصورت منسجم یادبگیرید دوره جامع php رو شرکت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد