فقط واتساپ ۰۹۱۵۷۲۳۲۳۹۸

انواع متغیرها و دیتا تایپ ها در php

انواع متغیرها و دیتاتایپ ها در php موضوعی است که شما بعنوان یک برنامه نویس باید با آن آشنا باشید. شما نیاز نیست هنگام تعریف متغیر نوع آن را مشخص کنید بلکه کامپایلر این کار را برای شما انجام میدهد. بطور کلی متغیرها بسته به نوع اطلاعاتی که نگهداری میکنند به پنج دسته تقسیم میشوند که شامل :

1 – نوع اعداد صحیح integer

2 – نوع اعداد اعشاری float

3 – نوع رشته های متنی srting

4 – نوع منطقی boolean

5 – نوع آرایه ای array

 

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم هنگام تعریف متغیر نیاز نیست نوع آن را مشخص کنیم چراکه کامپایلر بر اساس مقداری که به متغیر نسبت میدهید نوع آن را تشخیص میدهد. اگر میپرسید چگونه؟ به مثال های زیر دقت کنید.

در کد بالا مورد اول از نوع عدد صحبح یا integer در نظر گرفته میشود به این دلیل که مقدار آن یک عدد است

مورد دوم از نوع رشته ای یا string در نظر گرفته میشود  به این دلیل که مقدار آن داخل کتیشن “” است.(هر مقداری داخل “” قرار بگیرد از نوع رشته ای متنی در نظر گرفته میشود.)

مورد سوم از نوع اعشاری یا float در نظر گرفته میشود به این دلیل که مقدار آن ممیزی و دارای اعشار است.

مورد چهارم از نوع منطقی یا true false در نظر گرفته میشود درواقع این نوع داده ای فقط دو مقدار ذخیره میکند یا true به معنی صحیح یا false به معنی غلط

مورد پنجم از نوع آرایه است نکته ای که در مورد آرایه ها وجود دارد این است که آرایه ها میتوانند در آن واحد مقادیر مخلتفی را داخل خود نگهداری کنند یعنی مقادیری هم از نوه رشته ای، هم از نوع عددی، هم از نوع اعشاری و هم از نوع منطقی. کمااینکه در کد بالا این اتفاق افتاده و آرایه ای که با نام names تعریف کردیم همه این مقادیر را دارد.

 

انواع متغیر ها در php

انواع متغیر در php

 

متغیر از نوع عدد صحبح integer : 

متغیرهای عدد صحیح یا integer شامل اعداد صحیح مثبت و منفی میشوند و در هنگام برنامه نویسی کاربرد زیادی دارند. حتما میدانید که تعریف  متغیر در PHP با علامت $ دشروع می‌شود، درضمن سعی کنید اسامی با معنایی را برای متغیر ها در نظر بگیرید تا بعدا کاربرد و عملکرد هر کدام را به یاد داشته باشید.

در کد زیر 4 متغیر تعریف شده است که مقادیر همه آنها از نوع عددصحیح integer است  و به هر کدام مقادیر متفاوتی داده شده.

 

خروجی به صورت زیر است :

int(123)

خروجی عدد منفی

int(-123)

خروجی hexadecimal

int(26)

خروجی octal

int(83)

 

نکته ای که در تعریف متغیر های عددی وجود دارد این است که مقدار را هیچوقت داخل ‘ ‘ تک کتیشن یا ” ” دبل کتیشن قرار نمیدهیم چراکه چنین کاری موجب میشود آن متغیر از نوع رشته ای درنظر گرفته شود و دیگر نمیتوان از آن برای عملیات ریاضی استفاده کرد.

 

یک مثال از عملیات ریاضی روی متغیر عددی

تا اینجا متغیرهایی از نوع عدد صحیح را یادگرفتیم در مثال زیر یک نمونه از محاسبات و اولویت علمگرهای محاسبه‌ای می‌زنیم.

 

در کد بالا چند متغیر از نوع عددی integer تعریف کردیم که هرکدام نمره یک درس دانشجو را ذخیره کرده و حالا میخواهیم معدل نمرات را محاسبه کنیم

خروجی کار = 16.83

در کد بالا یک متغیر با نام avg تعریف کردیم که کار محاسبه میانگین نمرات را انجام دهد،همانطور که دقت کردید متغیرهایی که مربوط به نمرات بودند را داخل پرانتز قراردادیم میدانید که هرچیزی که داخل پردانتز باشد اولویت بیشتری نسبت به عملیات دیگر دارد بنابراین در کد بالا ابتدا نمرات داخل پردانتز باهم جمع میشود و بعد مجموع آنها تقسیم بر 3 میشوند. (3 تعداد نمرات است)

 

 

متغیر نوع رشته ای string

متغیر نوع رشته ای از از تعدادی کاراکتر تشکیل شده که هر کاراکتر یک بایت حافظه اشغال میکند. لازم است بدانید یک متغیر رشته ای لزوما متن نیست، میتواند عدد و کاراکتر های ویژه داشته باشد و تا دو گیگابایت هم بزرگ شود. مهم ترین نکته ای که از تعریف متغیر رشته ای یا string باید بدانید این است که مقدار متغیر رشته ای داخل تک کتیشن قرار میگیرد.

 

دقت کنید در تکه کد بالا سه متغیر متفاوت با روش های متخلف تعریف شده است
خروجی کدهای بالاهم به شکل زیر است :

Hello world!

Hello world!

Stay here, I’ll be back.

 

 

متغیر از نوع اعشاری

برای تعریف یک متغیر اعشاری یا float فقط کافی است عدد اعشاری مورد نظر را بدون هیچ کار اضافه ای مقابل نام متغیر بنویسید. به این شکل : $a=3.5 همانگونه که بالاتر هم اشاره کردیم کامپایلر php با توجه به مقدار متغیر، نوع آن را تشخص میدهد

 

متغیر از نوع منطقی boolean

متغیر منطقی یکی از ساده ترین انواع متغیر ها میباشد و بیشتر شبیه سوییچ عمل میکند و بطور کلی دو مقدار بیشتر نمیگیرد مقدار True یا False به معنی صحبح یا غلط

خروجی کد بالا مقدار true را برمیگرداند

 

متغیر از نوع آرایه

متغیر از نوع آرایه یکی از مهم ترین انواع آرایه هستند که هر برنامه نویسی لازم است خوب آن را درک کند تا بتواند از کاربرد های بینظیر آن بدرستی استفاده کند. مبحث مهم آرایه ها را در پست بعدی بطور کامل و مفصل مورد بررسی قرارخواهیم داد اما در اینجا اگر بخواهیم تعریف ساده ای از آرایه ها داشته باشیم باید بگوییم :

متغیر از نوع آرایه میتواند بطور همزمان انواع مختلف دیتاتایپ ها را در خود نگهداری کند یعنی داخل یک متغیر از نوع آرایه، هم میتوان مقادیر عدد صحیح وارد کرد، هم عدد اعشاری، هم متنی، هم منطقی

برای ساخت یک متغیر از نوع آرایه از کلمه کلیدی array استفاده میکنیم. نحوه تعریف، استفاده و کاربرد انواع آرایه ها را در پست بعدی بصورت کامل در قالب فیلم آموزشی بیان میکنیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد