فقط واتساپ ۰۹۱۵۷۲۳۲۳۹۸

آموزش حلقه while در php

حلقه while در php

 

آموزش حلقه while در PHP یکی دیگر از مباحث مربوط به حلقه ها و دستورات شرطی در php است. حلقه while ، یکی دیگر از انواع حلقه ها است که برای تکرار یک عملیات در چندین گام ، استفاده می شود. در آموزش های قبلی به بررسی دستورات حلقه for در php ، پرداختیم. روش کار این دستور نیز به این صورت است که براساس صحیح یا غلط بودن شرط، یک عملیات خاص را به تعداد مشخصی تکرار می کند. این عملیات که در داخل یک بلاک پس از دستور while قرار میگیرند، تا پایان بررسی تمامی متغیر شمارنده تکرار می شود. اگرچه استفاده از دستوراتی همچون break و continue می تواند از تکرار حلقه جلوگیری نماید. در ادامه این دو دستور را نیز بررسی می کنیم. برای درک بهتر آموزش حلقه while در php لطفا ویدیوی آموزشی بالا را حتما مشاهده کنید.

 

آموزش حلقه while در php

حلقه while در php همان طور که گفته شد برای ایجاد حلقه در php کاربرد دارد. ساختار آن از اجزا و پارامترهای زیر تشکیل شده است:

  1. متغیر تعریف شده که به نحوی شمارش گر ما محسوب می شود و دارای یک مقدار پیش فرض است. این متغیر در داخل پرانتز روبروی دستور while قرار می گیرد. دقت داشته باشید که این متغیر، صرفا یک متغیر ریاضی نیست و می تواند هر نوع داده ای داشته باشد.
  2. شرط داخل پرانتز که برای متغیر ما تعریف می شود و تا زمانیکه مقدار متغیر در این شرط صدق کند، حلقه while تکرار می شود. حالت های مختلفی برای تعریف این شرط وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.
  3. کد داخل بلاک دستور while در php ، که این کد عملیاتی است که می خواهیم در این حلقه انجام دهیم و بلاک مربوطه داخل {} قرار می گیرد.  در این قسمت شما محدود به استفاده از عملیات ریاضی نیستید بلکه هر نوع تابعی برای انواع داده ای محتلف را می توانید استفاده کنید. برای آشنایی با انواع متغیر ها و دیتاتایپ ها در php کلیک کنید.

 

مثال دستور while در php

مثال دستور while در php ، تمامی این اجزای معرفی شده را نشان می دهد. در این مثال شما با نحوه کاربرد حلقه while در php ، آشنا خواهید شد:

متغیر تعریف شده در این کد users است که مقدار پیش فرض آن برابر 5 است. شرط داخل حلقه (users>0) برای تعیین زمان پایان حلقه است و عملیات داخل بلاک نمایش یک عبارت با دستور echo می باشد. خروجی این حلقه به صورت زیر است:

حلقه while در php بدون عبارت شرطی

همانطور که گفته شد در حالت عادی یک حلقه while در php ، دارای یک مولفه شرط است که عموما روی متغیر تعریف شده، قرار داده می شود. اما حالتی وجود دارد که ما هیچ شرطی مشخص نمی کنیم و از عبارت true بجای شرط استفاده می کنیم. در مثال زیر نمونه ای از یک حلقه while در php بدون عبارت شرطی نشان داده شده است:

در این کد پس از اینکه متغیر loop مقدار 5 به خود بگیرد مقدار متغیر تعریف شده i برابر false می شود و دستور break  در شرط اول اجرا شده و از حلقه خارج می شود.

 

حلقه do while در php

حلقه do while در php عملکردی شبیه حلقه while معمولی دارد با این تفاوت که در ابتدای کار حلقه یکبار بدون بررسی شرط، اجرا می شود. ساختار حلقه do while در php با ساختار دستور while در php اندکی تفاوت دارد. در این ساختار ابتدا عملیات داخل بلاک بعد از دستور do قرار میگیرد و دستور while و شرط داخل آن پس از این بلاک قرار دارد. به همین خاطر قبل از اجرای دستور while، این عملیات یکبار اجرا می شود. پس از آن شرط پایان حلقه از طریق عبارت شرطی while کنترل می شود. در قطعه کد زیر نمونه ای از حلقه do while در php را مشاهده می نمایید:

این کد یک مرتبه خروجی نمایش می دهد:

کاربر شماره 1 خوش آمدید

همانطور که ملاحظه می کنید عبارت شرطی داخل while برای هیچ کدام از مقادیر i مساوی true نخواهد بود اما دلیل چاپ خروجی این است که در ابتدای اجرای برنامه بدون بررسی حلقه while عملیات داخل بلاک یکبار اجرا می شود.

 

حلقه while تودرتو 

یکی از کاربردی ترین مباحث در آموزش حلقه while در php حلقه های while تودرتو است. همان طور که گفته شد حلقه های while برای تکرار یک دستور مشخص تا زمان برقراری یک شرط خاص به کار می روند. اما گاهی برای یک عمل خاص می خواهیم بیش از یک شرط را بررسی کنیم. مثلا دانشجویان رشته کامپیوتر که معدل بالای 18 را در دسته ممتازین قرار دهیم. این عبارت دو شرط دارد اول اینکه دانشجو باید رشته کامپیوتر باشد و دوم دانشجو باید معدل بالای 18 داشته باشد. زمانی که هر دو شرط برقرار باشد باید دانشجوی موردنظر در دسته ممتازین قرار می گیرد. برای تعریف این دو شرط باید از دو حلقه while تودرتو استفاده کنیم. برای درک بهتر چگونگی ساختار این حلقه به مثال زیر توجه کنید:

 

 

این دستور برای نمایش پیغام به کاربران استفاده می شود. شاید در برخی از سایت ها دیده باشید که در زمان ورود به سایت در بالای صفحه به کاربر با نام خودش، خوش آمد گفته می شود. کد این کاربرد با دستور while به صورت همین مثال نوشته می شود. در این مثال حلقه while اولی بررسی می کند که آیا کاربر عضو سایت است یا خیر. در صورت درست بودن وارد حلقه while دوم شده و بررسی می شود که آیا این کاربر مدیر سایت است یا کاربر معمولی. اگر مدیر سایت باشد پیام خوش آمدید مدیر نمایش داده می شود اما اگر کاربر معمولی باشد یک پیام خوش آمدید همراه با شناسه کاربر ظاهر می شود. این کد به ساده ترین صورت نوشته شده و بهتر است که از نام کاربری برای نمایش پیام خوش آمدید استفاده کنید.

دستورات braek و continue در حلقه while در php

در دو آموزش قبلی مربوط به دستورات  switch در php و for در php این دو نوع دستور کلیدی را بررسی کردیم. این دستورات مشابه موارد قبلی، برای ساختار حلقه با دستور while نیز کاربرد دارند. از دستور break می توان برای پایان عملیات حلقه استفاده کرد. به نوعی می توان گفت که دستور break ادامه روند اجرای برنامه را قطع می کند و برنامه را از حلقه خارج می سازد. اما دستور continue برای پرش از گام فعلی به گام بعدی کاربرد دارد یعنی از حلقه خارج نمی شود و صرفا به یک گام جلوتر پرش کرده و عملیات حلقه ادامه می یابد. در ادامه نمونه ای از دستور break و continue را مشاهده می کنید:

این قطعه کد برای بررسی زوج و فرد بودن اعداد دو تا ده است. همانطور که ملاحظه می کنید از دو دستور break و continue در آن استفاده شده است. دستور break به نوعی خاتمه دهنده حلقه while محسوب می شود و زمانی که متغیر به عدد یک رسید با این دستور عملیات تکرار حلقه متوقف می شود. خروچی این دستور به فرم زیر است.

10: Even – زوج
9: Odd – فرد
8: Even – زوج
7: Odd – فرد
6: Even – زوج
5: Odd – فرد
3: Odd – فرد
2: Even – زوج

در این بخش با ساختار و نحوه کاربرد آموزش حلقه while در php آشنا شدیم. در قسمت های بعدی سایر ساختارهای حلقه ها را در php بررسی خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد